Hogyan történik a prezentációtervezés:
Mindenki emlékszik azokra az időkre, amikor végig kellett ülnie egy végtelen prezentációt tele diagramokkal, szöveggel és furcsa animációkkal. De vajon emlékszünk arra, hogy mit mondott nekünk a prezentáció? Az információk bemutatásának módja nagyban befolyásolja azt, hogy mennyit veszünk fel belőlük, ezért a prezentációtervezés önmagában is művészet.
Ahhoz, hogy sikeres prezentáció készüljön, érdemes meghatározni, hogy milyen típusú a prezentáció, mert ez fogja meghatározni a prezentáció tartalmának a struktúráját, és a prezentációtervezés lépéseit.
3 fő típusa van a prezentációknak:
Meggyőző prezentáció
Leggyakrabban értékesítésnél használjuk, vagy amikor változást szeretnénk elérni abban a témában, amiről a prezentációnk szól.
Adjunk el egy ötletet, egy terméket, kínáljunk megoldást, hozzunk változást!
Start-upok prezentációja tőkebefektetőknek vagy ügynökségek prezentációja ügyfeleknek, valamint a vállalat vezetőségének tartott prezentációk jellemzően ilyenek.
Mire figyeljünk meggyőző prezentációnál?
Készítsük elő a terepet – Beszéljünk magadról, mondjunk el történetet, vagy ismertessük a jelenlegi szituációt, ami miatt éppen prezentálunk, akár trendek és tendenciák ismertetésével.
Nevezzük meg a problémát – Beszéljünk a probléma fájó pontjairól vagy olyan hiányokról, szükségletekről, amikre majd később megoldást kínálunk.
Kínáljuk fel a megoldást – Mutassuk be a terméket, a szolgáltatást, ötletet, annak előnyeit, részleteit, folyamatát, adjunk egy customer journeyt a hallgatóknak. Ez legyen a prezentáció legnagyobb része.
A cselekvési fázis – Ismertessük röviden, mik a következő lépések, mi a büdzsé, a határidő, mivel kezdjen a csapatunk stb.
Kérdések – Mindig adjunk teret a közönségnek, hogy kérdezzen.
Narratív prezentáció
A prezentáció középpontjában egy történet áll.
Inspiráljunk, meséljünk el egy történetet, ébresszünk gondolatokat, ossszunk meg egy tapasztalatot.
Jellemzően konferenciákon használják vagy amikor motiválni akarunk másokat.
Mire figyeljünk narratív prezentációnál?
Helyezzük a történetet kontextusba – Meséljünk a történet hátteréről, a főszereplőről.
A konfliktus – Minden narratív prezentációnak jót tesz egy konfliktus, melyet a prezentáció során megoldunk. Meséljünk el egy problémát, egy ellentétet, aminek hatására megváltoznak az események, vagy a szereplőnk küzdelmét. Ez lehet egy költözés egy másik városba, munkahely változás, bármi, aminek köze van a prezentáció témájához.
Az utazás – Mi történik a szereplőnkkel? Milyen hullámvölgyeket él át, milyen akadályokat küzd le.
Csúcspont – A fő esemény, a konfliktus megoldása, az igazság pillanata.
Összegzés – Mit tanultunk, mi a következő lépés, mi lesz a jövőben, konklúziók.
Magyarázó prezentáció
Osszunk meg információkat, magyarázzunk el folyamatokat.
Akkor használjuk, amikor információkat szeretnénk megosztani, oktatási területen használják jellemzően, vagy amikor egy cégnél éves, negyedéves jelentéseket prezentálnak.
Mire figyeljünk narratív prezentációnál?
Kontextus – Mutassuk be röviden magunkat, a cégünket, határozzuk meg a témát.
Fő pontok – Bontsuk részekre a prezentációkat, minden szekciónak legyen meg a saját ritmusa, logikai felépítése és a témája, így könnyebb a közönségnek végigkövetni a prezentációt.
Összegzés – Miután végig mentünk a szekciókon, adjunk egy összegzést.
Ügyfeleinkkel tehát először meghatározzuk a prezentáció típusát, mely meghatározza a tartalom struktúráját és a designt.
A tartalom struktúrájának készítésekor a prezentáció szövegét a fentiek figyelembevételével slide-okra osztjuk, és meghatározzuk, hova tennénk illusztrációt, grafikont, szöveget. Ez mind fontos része a prezentációtervezésnek.
Ezután készül a moodboard, ami meghatározza a prezentáció színeit, betűtípusait, hangulatát. Minden ügyfelünkkel a design készítése előtt átbeszéljük a főbb pontokat, pl.: klasszikus vagy modern megjelenést szeretnének, játékos vagy inkább elegáns legyen a design, idősebb vagy inkább fiatalabb közönségnek fognak-e prezentálni stb.
Ha az ügyfelünk elfogadta a moodboardot, elkészítjük a végleges prezentációt.
By prezentaciodesign.com & Katya Kovalenko