Hogyan készül a prezentáció 1.
A prezentáció készítés egyik kulcseleme a vizuális megjelenítés. Minden információt be lehet mutatni egyszerű és lenyűgöző módon, különböző látványelemekkel és infografikák segítségével.
Összetett információk egyszerű, mégis gyönyörű dekódolására szüksége van elménknek ahhoz, hogy minél jobban befogadja azt, és megértse, majd emlékezzen rá.
Vázlatkészítés, prototípuskészítés és finomítás. Ez a hármas a kulcsa annak, hogy mondanivalónk valóban eljusson a közönségéhez.
Ügyfeleinkkel a közös munka mindig egy beszélgetéssel kezdődik, melynek célja, hogy megtaláljuk a legegyszerűbb, mégis vizuálisan a leghatékonyabb módját az információk átadásának, előadásának. A prezentáció az információk és adatok vizuálisan egységes története. A prezentáció kreatív része soha nem lehet öntörvényű, mindig a mondanivaló minél könnyebb megértését kell, hogy szolgálja. A design legyen letisztult, és vezesse a szemet a lényeges mondanivalókon keresztül.
A prezentáció készítés elején a design fontos része, amikor meghatározzuk a design stílusát. Ezt két úton tehetjük: használjuk az ügyfelünk brandbook-ját vagy inspirálódunk akár más cégek brandbook-ját átnézve. Általában az ügyfeleknek még ha nincs is konkrét brandbook-ja, van logójuk, weboldaluk, a termékeiknek csomagolása, névjegykártyájuk vagy hirdetéseik. Innen lehet meríteni ötleteket és ez alapján elkészíteni egy tervet (mood boardot). Jellemzően kisebb cégek vagy startupok azok, ahol még nincsen kialakult márka identitás (brand identity).
A prezentáció művészeti stílusának mindig kell tükröznie az ügyfél céges vizuális megjelenését, a mood boardnak pedig tartalmaznia kell a kiválasztott fontot, használni kívánt színeket és különböző vizuális látványelemeket, amik megadják majd a prezentáció hangulatát.
Könnyűnek hangzik, azonban a színek, a tipográfia és a kompozíció összehangolása mögött mégis komoly szakmai munka áll.
A színek meghatározásánál a színelméletet hívjuk segítségül. Elengedhetetlen, hogy a prezentációnkban használt színek harmonizáljanak egymással. A színharmonizációnak is vannak olyan alapszabályai, amik segítenek az előadást vizuálisan minél kiemelkedőbbé tenni.
Használhatunk megnyugtató monokrom színeket (pl.: a színkeréken található kék szín különböző árnyalatait a világostól a sötétig), vagy egymást kiegészítő színeket, amik feltűnőek és vibráló külsőt adnak a prezentációnak (színkeréken az egymással szemközti színek, mint zöld és narancs), esetleg hasonló színeket, ami komfortos design érzetet ad (pl.: a színkeréken az egymás melletti színek, mint sárga, narancs és piros). Ez utóbbi feketével és fehérrel kiegészülve nagyon jól működik. Általában ezek a hasonló színek megtalálhatóak a természetben is, gondoljunk a naplemente színeire.
A következő színválasztási lehetőség a triadic, vagyis a színhármas. Itt a színkereket három egyenlő részre osztjuk, és az elválasztó részeken lévő színeket használjuk. Élénk és vibráló lesz tőle a design. Egy szín legyen a domináns, a többi pedig kiegészítő. Ugyanezen logika mentén használhatunk 4 színt is.
Ha a színek kiválasztása megtörtént, akkor jöhet a második fontos lépés, a tipográfia.
Sokan nem tudják mi a mi a különbség a typeface és a font között. A typeface a betű desing-ja. A font pedig maga a betűkészlet, amit a typface-ből készítenek, mely tartalmazza az összes betűt, vastagságot, kis és nagybetűket, dőlt betűt stb.
A fontoknak két nagy csoportja van, a talpas és a talpatlan betűk.
A prezentációknál érdemes két betűtípust használni, egyet a címsoroknál, egyet a szövegtörzsnél. Ennek az oka, hogy segít a szemünket vezetni, és jobban elkülöníteni a címet a bővebb mondanivalótól. Érdemes hasonló fontokból párosítást készíteni a prezentációban és a betűvastagsággal játszani.
A színek és a tipográfia kiválasztás után következik a munka harmadik, egyben legnagyobb része: a layout vagyis a kompozíció.
A jó design titka a vizuális elemek pozíciójában és elrendezésben rejlik, vagyis a layoutban. A layout adja a design értelmét. Egyensúlyt ad diáról-diára haladva. Gyakran hisszük azt, hogy a szabályok és korlátok ártanak a prezentáció designnak, pedig nélkülük nem készülhet szép prezentáció.
így készül a prezentáció design, az alap, amit megtöltünk tartalommal.
By prezentaciodesign.com & Katya Kovalenko