A prezentáció írás sokaknak stresszes folyamat, mert hiába egy terület szakértője valaki, maga a professzionális prezentáció írás egy másik szakterület. Hogyan lesz lényegre törő a mondanivalónk, hogyan tudunk mindent elmondani anélkül, hogy túl sokat beszélnénk? Hogyan tartsuk fenn a közönség figyelmét? Sok ehhez hasonló kérdés merül fel az előadóban, miközben írja a prezentációja szövegét.
Alábbiakban áttekintjük a prezentációírás főbb lépéseit.
1. lépés
Első és legfontosabb lépés: üljünk le és kezdjük el írni. A téma középpontjából érdemes kiindulni. Írjuk le egy mondatban, hogy mi a prezentáció mondanivalója. Ez a mondat legyen konkrét, releváns és vitatható. Ez az a mondat, amit a prezentáció hátralévő részében bizonyítással kell alátámasztanunk.
Kezdheti például egy ilyen kijelentéssel: „Jó, ha a fotósok tisztában vannak a környezetükkel”. Kicsit pontosabban így nézhet ki: „Utcai fotósként kevés dolog fontosabb annál, minthogy tisztában legyünk a fotózás körülményeivel.”
2. lépés
Határozzuk meg a leginkább releváns pontokat.
Ennek a legegyszerűbb módja, ha listát írunk. Írjunk le mindent, ami eszünkbe jut a témával kapcsolatban. Ha ezt megtettük, jelöljük ki ezek közül a legfontosabb pontokat.
Ne feledjük, hogy az egyik kulcstényezője a prezentációnak a vitathatóság. Kezeljük ezt úgy, mint egy vitát, amelyet megpróbálunk megnyerni. Ha csak öt-hat fő szempontunk lenne rávenni egy hallgatót, hogy egyetértsen a véleményünkkel, melyik pontokat választanánk?
3. lépés
Írjunk vázlatot!
Tekintsük át, hogyan írjunk vázlatot. A vázlat segít rendszerezni a mondanivalónkat, ez a professzionális prezentációk írás egyik fontos része.
A vázlat egy egyszerű terv, amely bemutatja a prezentáció elrendezését és a megmutatni kívánt lényeges pontokat. Ezeket már azonosítottuk a fenti lépésben. Most rendezzük a pontokat logikus módon, kezdve a bemutatkozással.
A bevezetőben röviden elmondhatjuk, hogy mi lesz a témája az előadásnak.
Ezután írjunk egy témával kapcsolatos mondatot minden olyan fő ponthoz, amely a listánkon szerepel.
Minden fő ponthoz most két-három alátámasztó ötletet vagy érvet írjunk.
A vázlatot minden esetben le kell zárni. A következtetések általában megismétlik az előadásában megfogalmazott kulcsfontosságú pontokat, és vagy cselekvésre ösztönzéssel vagy egy lenyűgöző történettel vagy emlékezetes idézettel fejeződnek be.
4. lépés
A vázlat kibontása
A bevezetőnek két dologból kell állnia: a téma bemutatásából és a vázlat összefoglalásából. A professzionális prezentációkészítés során figyeljünk arra, hogy a bemutatkozásnak nem csak informatívnak kell lennie, hanem lebilincselőnek is. Itt a lehetőség, hogy meggyőzze hallgatóit arról, hogy amit mondania kell, az érdekes és megérdemli a figyelmüket.
Kapjon hangsúlyt a prezentáció vége. A következtetésünk, konklúziónk nagyjából úgy fog kinézni és hangzani, mint a bemutatkozásunk. Az egyetlen különbség az, hogy a bemutatkozás célja a figyelemfelkeltés, a következtetésé az, hogy cselekvésre ösztönözze a közönséget.
Ne adjunk tippeket vagy javaslatokat. Ehelyett tegyünk hatásos összefoglaló megjegyzéseket, mely gondolatokat ébreszt a közönségben.
5. lépés
A közönség lekötése
A professzionális prezentációkészítés során a közönség lekötésének módjai:
– Használjunk provokatív kijelentést.
– Mondjunk el egy rövid történetet vagy anekdotát.
– Tegyünk fel költői kérdéseket.
– Mondjunk valamit, ami megdöbbenti vagy meglepi a közönséget.
– Hozzunk fel egy problémát, és osszuk meg a megoldást.
Ezeket a lehetőségeket igyekezzünk felhasználni a prezentációnk egyes pontjainál.
Tekintsünk minden fő pontot egy olyan lehetőségnek, ami magához tudja vonzani a közönséget. Minden fő szempontnak emlékezetesnek kell lennie.
6. lépés
Maga a prezentáció és design elkészítése, melyről bővebben írtunk a itt és itt.