Napjainkban szinte minden információ a rendelkezésünkre áll, sokszor több is, mint amit be tudunk fogadni. Bármire rá tudunk keresni, bármilyen adathoz hozzá tudunk jutni. Azonban ezeket az adathalmazokat nehéz értelmeznünk, és ebben van segítségünkre az adatvizualizáció.
Fontos, hogy a száraz adatokat minél értelmezhetőbb és megjegyezhetőbb formába tudjuk önteni, különösen, ha prezentálunk.
Az adatvizualizáció egyfajta vizuális kommunikáció. Alapja egy adathalmaz, tele információkkal. Az adatvizualizáció során az adatokat értelmezzük, és a lényegi eredményét, következtetését kiemeljük vizuálisan, szemünknek és elménknek minél könnyebben feldolgozható formában. Ha jól csináljuk az adatvizualizációt, akkor a fontosabb adatok kiemelésén túl segíthetjük az adatok közötti összefüggéseket is megérteni.
Minden esetben szem előtt kell tartanunk, hogy – prezentációk esetében a leggyakoribb adathalmazként – az adott táblázat vagy grafikon mi célt szolgál, mit akar vele elmondani az előadó.
Ne féljünk az adatvizualizáció során a lényegi adatokra és összefüggésekre koncentrálni. Az adatokat mindig logikusan és könnyen érthetően kell bemutatni. Ahogy egy prezentáció készítésnél is fontos a lényegre törő üzenet, itt is szem előtt kell tartani az egy dia, egy fő üzenet elvet, csak itt egy dia, egy adatvizualizáció, amely természetesen tartalmazhat egynél több összefüggést is, azonban figyeljünk arra, hogy ne terheljük túl a közönségünket.
Nem minden ábrázolási forma alkalmas minden információ megjelenítésére. A leggyakoribb adatvizualizációs formák a térképek, infografikák, timeline-ok, és szinte bármilyen grafikonból, táblázatból lehet vizuálisan kiemelni a lényegi részt.
Míg a szövegen keresztül megosztott adatok zavaróak lehetnek (nem beszélve arról, hogy unalmasak), a vizuális formátumban megjelenített adatok segítenek a közönségnek gyorsabban és könnyebben kivonni a jelentést az adott információból.
Az adatvizualizáció lehetővé teszi olyan minták, trendek és összefüggések feltárását, amelyek egyébként szintén észrevétlenek maradnának.
Statikus vagy interaktív?
Az adatvizualizáció lehet statikus vagy interaktív. Az emberek évszázadok óta használnak statikus adatvizualizációt, például diagramokat és térképeket.
Az interaktív adatvizualizáció egy kicsit más: lehetővé teszi az emberek számára, hogy számítógépük és mobileszközeik segítségével elmélyüljenek ezeknek a diagramoknak és grafikonoknak minden részletében, majd interaktívan módosítsák, hogy mely adatokat lássák és hogyan dolgozzák fel azokat.
A prezentáció készítés során statikus adatvizualizációt használunk elsősorban.
Létezik még idősoros vizualizáció is, amely nyomon követi az adatokat egy bizonyos időszakon keresztül. Ezek ugyanúgy lehetnek statikusak és interaktívak is.
A leggyakoribb idősoros vizualizációk a vonaldiagram, oszlopdiagram, terület diagram vagy a felsorolásos grafikon.
Tippek adatvizualizációhoz
Az adatok megjelenítési módjának meghatározása során érdemes az alábbi módszereket szem előtt tartani.
Válasszuk ki az adatokhoz és azok céljához legjobban illő képet.
Gondoskodjunk arról, hogy az adatok könnyen érthetőek és láthatóak legyenek.
Biztosítsuk a szükséges kontextust a közönség számára a vizuális megjelenítésben.
A vizuális koncepció a lehető legegyszerűbb és egyértelműbb legyen.
By prezentaciodesign.com és blog.hubspot.com