A prezentáció előadása nagyban függ az elkészült prezentációtól, amely vezeti a szemet, nem tartalmaz felesleges információt, és nem csak a hallgatóságnak segít minél jobban befogadni az előadást, hanem magának az előadónak is, hogy minél magabiztosabban vezesse végig a közönségét a témákon.
Emellett van pár olyan aranyszabály, amitől sikeres lesz a prezentáció előadása.
Kezdjük a testbeszéddel!
Előre döntsük el, hogy hova pozícionáljuk magukat az előadás közben. Állhatunk a kivetítő mellé, vagy a helytől függően mozoghatunk is egy kicsit. Azt válasszuk, amelyikben komfortosabban érezzük magunkat, így tudunk leginkább hitelesek lenni.
De mindig figyeljünk arra, hogy soha ne takarjuk el a prezentáció fontos részeit.
Kézmozdulatok
Használjuk bátran a kezünket, hogy a közönségünk figyelmét felhívjuk a prezentációnk fontosabb részeire.
Szemkontaktus
Ha vissza kell nézünk a diánkra, feltétlenül álljunk meg, nézzünk vissza a közönségre, és utána folytassuk az előadást. Így tudunk tartósan szemkontaktust fenntartani a hallgatóságunkkal.
Lassítsunk!
A legtöbben izgulnak, amikor élő közönség előtt prezentálnak. Természetes emberi reakció ilyen esetben a beszédünk felgyorsulása. Figyeljünk erre, és próbáljunk meg minél lassabban beszélni.
Közönség
Ahol lehet, vonjuk be a hallgatókat, így nem lankad a figyelmük. Használhatunk feladatokat, gyakorlatokat, különböző teszteket is ehhez.
A prezentáción sor kerülhet a termékünk tényleges bemutatójára is. Ez akkor hatékony, ha bevonjuk a résztvevőket is, tehát kipróbáltatjuk velük a termékeket. Úgy szervezzük meg a bemutatót, hogy a termék előnyös tulajdonságairól a közönség is meggyőződhessen. A várható kifogásokat szőjük bele előadásunkba, és válaszoljuk meg azokat. A közönség kérdéseire, kifogásaira azonnal, konkrétan válaszoljunk.
Az előadónak a felkészültsége és rutinja mellett mindig figyelnie kell a hallgatósága non-verbális jelzéseire és kellő időben reagálni azokra.
Gyakorlás
Végül a legfontosabb, minél többször gyakoroljuk el az előadást. Akár egy ismerős előtt, akár felvéve videóra, hogy visszanézve lássuk, min kell még javítani.
Ha figyelünk ezekre az alapszabályokra, minden esélyünk megvan egy sikeres és maradandó élményt adó prezentáció előadására.
By presentationdesign.com & Katya Kovalenko